Darmowa dostawa od 10 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Amerykański Orzeł – historia najpopularniejszej monety inwestycyjnej z USA

2023-01-20
Amerykański Orzeł – historia najpopularniejszej monety inwestycyjnej z USA

Dziesięciodolarowy orzeł jest pierwszą złotą monetą amerykańską, która została wypuszczona na rynek po założeniu państwowej Mennicy Stanów Zjednoczonych w roku 1792. Współcześnie jest ona niezwykle rzadkim okazem i na aukcjach kosztuje fortunę. W końcówce XX wieku do Mennicy Stanów Zjednoczonych powróciła tradycja bicia złotych Orłów, dlatego Amerykański Złoty Orzeł stał się oficjalną monetą bulionową Stanów Zjednoczonych. Amercian Eagle został wyemitowany po raz pierwszy w 1986 roku po podpisanej przez prezydenta Ronalda Reagana Federalnej Ustawy o Złotych Kruszcach. 24 listopada 2021 roku Mennica US obchodziła 35. rocznicę programu Amerykańskich Orłów, które są uznawane za jedne z najpopularniejszych i rozpoznawalnych na świecie.

Jak wygląda złoty Amercian Eagle?

Amerykański Orzeł jest monetą wyprodukowaną z 22-karatowego złota, która dostępna jest aż w czterech rozmiarach: 1 oz, 1⁄2 oz, 1⁄4 oz oraz 1/10 oz. Rząd USA gwarantuje, że w produktach znajdują się określone ilości złota w uncjach trojańskich. W Mennicy produkowane są również Złote Orły z dodatkiem stopu srebra oraz stopu miedzi, dzięki czemu zyskujemy na produkcie, który na zwiększoną odporność na ścieranie oraz uszkodzenia fizyczne.

Awers i rewers

Na awersie monety znajduje się Lady Liberty, a więc wyobrażenie kobiety z rozwiany włosami, która reprezentuje Wolność. Kobieta w prawej dłoni trzyma pochodnię, natomiast w lewej gałązkę oliwną. W tle monety znajduje się wizerunek Kapitolu, który jest siedzibą Kongresu Stanów Zjednoczonych. W otoku znajduje się natomiast 50 gwiazd, napis LIBERTY, jak również data emisji oraz znak menniczy. Na rewersie monety znajduje się natomiast wizerunek samca orła, który w swoich szponach również trzyma gałązkę oliwną. Orzeł unosi się nad gniazdem z młodymi oraz samicą. Na otoku monety znajduje się napis UNITED STATES OF AMERICA, IN GOD WE TRUST, jak również oznaczenie nominału i waga monety.

Na rynku zaczynają pojawiać się również nowe wzory monet American Eagle, które nie tylko produkowane są ze złota, ale również srebra, platyny i palladu.

Polecane

pixel