Darmowa dostawa od 10 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym się różni mennica o rafinerii? Jakie są ich role?

2022-11-03
Czym się różni mennica o rafinerii? Jakie są ich role?

Dla wielu z nas zwykle niejasna jest różnica między rafinerią a mennicą. Zamieszanie jest zrozumiałe, ponieważ oba podmioty zajmują się metalami szlachetnymi, a niektóre mennice to także rafinerie. Ale jest kilka kluczowych rzeczy, które odróżniają od siebie mennice i rafinerie.

Rafineria – wyodrębnianie metali szlachetnych

Głównym celem rafinerii jest, no cóż, oczyszczanie metali szlachetnych. Zasadniczo biorą złom, biżuterię i inne przedmioty zawierające komercyjnie cenne metale, takie jak złoto, srebro, platyna, pallad i rod; oddzielić komponenty; stopić i oczyścić metale szlachetne; a następnie przerobić je na sztabki o wysokiej czystości. Dzięki temu metal powraca na rynek w bardziej praktycznej formie.

Rafinerie przetwarzają również istniejące sztaby z metali szlachetnych na mniejsze lub większe. Oferują również usługi testowania, co oznacza, że badają zawartość metali szlachetnych w przedmiocie, ważą go i wyceniają. Niektóre z nich produkują i sprzedają również elementy bulionowe lub z metali szlachetnych do wykorzystania w biżuterii i innych towarach. Są też rafinerie, które oferują magazynowanie metali szlachetnych lub inne powiązane usługi i handlują metalami szlachetnymi na rynku światowym.

Mennice – produkcja monet

Główną funkcją mennicy jest produkcja monet, medali, odznak i stempli t. Należą do nich monety będące w obiegu jako waluta krajowa oraz monety bulionowe wykorzystywane do celów inwestycyjnych i kolekcjonerskich.

Mennice są zwykle własnością rządów krajowych ze względu na ich rolę w produkcji waluty. Kilka przykładów to Mennica Stanów Zjednoczonych, Kanadyjska Mennica Królewska i Mennica Perth w Australii, które jako jedyne na terytorium danego kraju zajmują się produkcją monet obiegowych, medali i odznaczeń państwowych.

Kiedyś prawa do bicia monet posiadało znacznie więcej mennic, które należały do miast, instytucji kościelnych lub zamożnych właścicieli. Na przełomie XIII i XIV wieku w Polsce działały mennice w ponad 60 miejscowościach, a najpopularniejszą i największą była mennica w Krakowie.

Taka sytuacja trwała do XIX wieku – wówczas działalność mennic została scentralizowana i od tego czasu w każdym kraju działa najczęściej jedna, główna mennica państwowa. W Polsce była to w latach 1765–1867 Mennica Warszawska, w latach 1924-2005 Mennica Państwowa i od 2005 roku – Mennica Polska

pixel