Darmowa dostawa od 10 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Historia systemu waluty złotej

2022-10-17
Historia systemu waluty złotej

Zastanawiasz się, jak wyglądał system waluty w XIX wieku? Przede wszystkim polegał on na przyporządkowaniu określonej ilości złota do pieniędzy. System waluty złotej miał wielu zwolenników, m.in. ekonomistów, którzy reprezentowali Szkołę Austriacką. Wspomniany system funkcjonował w latach 1870-1914 i polegał on na tym, że bank centralny utrzymywał waluty kruszca w stałej proporcji do ilości wyemitowanego pieniądze. Zaletą takiego rozwiązania była możliwość swobodnego wykupienia metalu szlachetnego, jak również jego swobodny transfer pomiędzy krajami. W tamtych latach wahania cen metali szlachetnych były niewielkie, co miało pozytywne znaczenie nie tylko dla gospodarki krajowej, ale również międzynarodowej. System upadł w 1914 roku, kiedy to doszło do ograniczenia wolnego rynku na skutek działań militarnych.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy

W roku 1944 państwa alianckie w Bretton Woods powołały nowy system monetarny, który polegał na ustaleniu stałego parytetu wymiany złota, czyli 35 dolarów amerykańskich za uncję. Ustalono również stałe kursy wymian pomiędzy walutami. Właśnie w tamtym czasie powstał Międzynarodowy Fundusz Walutowy, którego zadaniem było regulowanie działań na międzynarodowym rynku finansowym. Wraz z przemijającym czasem coraz trudniej było utrzymać ustanowione kursy walutowe, ponieważ Stany Zjednoczone były obciążone skutkami ekonomicznymi wojny w Wietnamie, dlatego coraz częściej mówiono o zmianie podejścia nie tylko USA, ale również Europy do systemu Bretton Woods.

1968 rok i obecnie

W roku 1968, kiedy system Bretton Woods upadał istniały już dwie ceny złota, dlatego przełożyło się to na perturbacje związane z wymienialnością dolara amerykańskiego. W roku 1971 zanotowany został masowy napływ dolarów do RFN, dlatego cena wzrosła z 35 USD do 38 USD za uncję, dlatego prezydent Richard Nixon zapowiedział odejście od wymienialności dolara na metal szlachetny. Dopełnieniem problemów była globalna inflacja oraz kryzys naftowy. System Bretton Woods oficjalnie przestał funkcjonować w roku 1977, dzięki czemu możliwy był dalszy rozwój wolnego rynku walutowego. Do dziś złoto jest traktowane jako jedna z głównych walut światowych.

pixel