Darmowa dostawa od 10 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile złota jest na Ziemi i skąd się bierze? Czy może się skończyć?

2023-02-16
Ile złota jest na Ziemi i skąd się bierze? Czy może się skończyć?

Złoto jest jednym z najcenniejszych metali, znanych ludzkości od starożytności. Skąd pochodzi na Ziemi? Istnieją dwa główne źródła złota: wulkaniczne i złoża geologiczne.

Złoto powstaje w głębokich warstwach Ziemi, gdzie jest formowane pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Wulkaniczne źródła złota powstają w wyniku erupcji wulkanów, podczas których magma wychodząca na powierzchnię Ziemi zawiera złote cząstki. Te cząstki są następnie przemieszczane przez rzeki i jeziora, tworząc złoża geologiczne.

Złoża geologiczne są największym źródłem złota na świecie. Znajdują się one w różnych częściach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie i Afryce. Wiele z tych złóż zostało już wyeksploatowanych, ale nadal znajdują się nowe, które są wydobywane.

Czy złoto może się skończyć?

Na świecie jest około 170 000 ton złota. Wydobycie tego metalu jest kontynuowane, a jego cena na rynku stale rośnie. Wielu z nas zastanawia się, czy złoto może się kiedyś skończyć. Odpowiedź brzmi: tak, złoto może się skończyć, ale prognozy mówią, że nie stanie się to w najbliższych kilku wiekach.

Złoto z kosmosu?

Istnieje również teoria, że złoto na Ziemi pochodzi z kosmosu. Według niej, złote cząstki wpadają na Ziemię wraz z meteorami i kometami. Naukowcy rzeczywiście potwierdzają obecność w próbkach kosmicznego pochodzenia. Wiele badań wykazuje, że wiele meteorów zawiera złoto i inne cenne metale, ale jego ilość jest zazwyczaj bardzo mała w porównaniu do ilości występującej w złożach geologicznych na Ziemi. W związku z tym teoria ta nie jest uważana za główne źródło złota na Ziemi.

Mimo to, naukowcy nie wykluczają, że złote cząstki z kosmosu mogą być dodatkowym źródłem tego metalu na Ziemi. W przyszłości, kiedy technologie pozwolą na wydobycie złota z kosmosu, może ono stać się ważnym źródłem tego metalu.

pixel