Darmowa dostawa od 10 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie wybierać monety bulionowe?

2023-10-14
Jakie wybierać monety bulionowe?

Złoto od dawna stanowi bezpieczną przystań dla inwestorów w czasach niepewności na rynkach finansowych. Nie jest więc zaskoczeniem, że coraz więcej osób interesuje się inwestowaniem w to szlachetne metal. Dla początkujących inwestorów może być trudne określenie, od czego zacząć swoją przygodę z inwestycją w złoto. Warto zacząć od tego, że złoto w formie fizycznej można nabywać w postaci sztabek lub monet bulionowych. Oto kilka informacji na ten temat.

Monety bulionowe

Osoby inwestujące w monety bulionowe powinny zwrócić szczególną uwagę na rodzaj monet, które wybierają. Pomimo ogromnej różnorodności monet dostępnych na rynku, wybór jest stosunkowo prosty: warto nabyć te monety, które można łatwo odsprzedać. Przede wszystkim chodzi o "wielką piątkę", która cieszy się ogromną popularnością i rozpoznawalnością na całym świecie, co przekłada się na wysoką płynność handlu nimi.

Aby zacząć, należy pamiętać, że inwestując w złoto w celach inwestycyjnych, najlepiej wybierać monety bulionowe, które nie są monetami kolekcjonerskimi. Takie monety, mimo bogatych wzorów, nie posiadają wartości numizmatycznej, a ich wartość wynika bezpośrednio z wartości użytego kruszcu. Są one bite przez lokalnych emitentów i stanowią legalny środek płatniczy, a większość z nich ma nominalną wartość.

Najkorzystniejsze jest wybieranie monet o wadze 1 uncji trojańskiej (31,1 gramów). Te monety są najbardziej płynne i ich autentyczność można łatwo zweryfikować. Warto skorzystać z "linijki Fisha" do sprawdzenia ich parametrów. Monety o mniejszej wadze niż 1 uncja są droższe w odniesieniu do ceny kruszcu ze względu na wyższe koszty produkcji. Z kolei monety o większej wadze niż 1 uncja są mniej płynne, ponieważ znalezienie kupca na koszt większej monety może być trudniejsze.

Wielka piątka

Do najbardziej rozpoznawalnych monet bulionowych na całym świecie zaliczają się:

Wybierając monety bulionowe, warto również skonsultować się z ekspertami w dziedzinie inwestycji w złoto i dokładnie przeanalizować dostępne opcje. Inwestycje w złoto mogą stanowić cenny element zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego, a wybór odpowiednich monet jest kluczowy dla sukcesu tej strategii.

Polecane

pixel