Darmowa dostawa od 10 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Karat i próba złota, czyli jednostki miary czystości złota

2023-03-12
Karat i próba złota, czyli jednostki miary czystości złota

Próba złota i karaty to dwie różne jednostki, które służą do określenia czystości złota. Oba pojęcia są istotne przy ocenie wartości złota i biżuterii, ale różnią się od siebie.

Próba złota jest jednostką stosowaną w Polsce i wielu innych krajach europejskich. Oznacza ona ilość czystego złota w stopie złota, wyrażoną w tysięcznych. Przykładowo, złoto o próbie 750 to stop, w którym znajduje się 750 czystego złota na 1000 części stopu. Innymi słowy, stop ten składa się z 75% czystego złota i 25% innych metali.

Karat natomiast jest jednostką stosowaną głównie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich. Określa ona ilość czystego złota w stopie złota, wyrażoną w skali od 0 do 24, gdzie 24-karatowe złoto oznacza czyste złoto w 100%. Przykładowo, złoto o czystości 18-karatowej to stop, w którym znajduje się 18 części czystego złota i 6 części innych metali, czyli składa się z 75% czystego złota.

W praktyce próba złota i karat są stosowane zamiennie, ale warto pamiętać o ich różnicach. Wartość karatowa jest bardziej intuicyjna i łatwiejsza w zrozumieniu dla osób, które nie mają doświadczenia w handlu złotem i biżuterią. Natomiast próba złota jest bardziej dokładna i precyzyjna, dlatego jest często stosowana w przemyśle jubilerskim.

Podsumowując, próba złota i karat to dwie różne jednostki, które służą do określenia czystości złota. Próba złota wyraża ilość czystego złota w stopie w tysięcznych, natomiast karat określa ilość czystego złota w stopie w skali od 0 do 24. Oba pojęcia są istotne przy ocenie wartości złota i biżuterii, ale różnią się od siebie i należy znać ich definicję, aby uniknąć nieporozumień.

pixel