Kurs złota na przestrzeni lat
Na przestrzeni lat ceny kruszców ulegają pewnym zmianom, co oczywiście jest procesem naturalnym. Złoto jest materiałem szlachetnym, który przez wiele lat z powodzeniem zastępował pieniądze, a więc wartość monety była przede wszystkim zależna od jego jakości, a także zawartej w niej ilości. Datą graniczną w przypadku złota jest rok 1974, kiedy to uwolniono jego cenę, ponieważ wcześniej pieniądze podlegały mocnej korelacji ze szlachetnym kruszcem.
Jak wyglądały ceny złota przed 1974 rokiem?
Warto wiedzieć, że szlachetny kruszec przez setki lat było pieniądzem, dlatego w odniesieniu do jego wartości ustalano wartość waluty papierowej. W 1990 roku w Stanach Zjednoczonych została uchwalona Ustawa o Standardzie Złota, która określiła wartość 1 USD na 1,505 g kruszcu. Polityka monetarna trwająca w czasie I wojny światowej sprawiła jednak, że doszło do hiperinflacji, dlatego w Europie zakończono korzystanie ze wspomnianego materiału, a pełną wymienialność waluty zachowały jedynie Stany Zjednoczone. W 1944 roku ustalono tzw. powojenny ład, podczas którego przyjęto, że główną walutą będzie dolar. Do częstych zmian kursu szlachetnego materiału dochodziło w latach od 1968 do 1971 na skutek wojny w Wietnamie oraz kryzysu naftowego. W 1971 roku wymienialność została zawieszona.
Historia po 1974 roku
Po uwolnieniu kursu w 1974 roku ceny kruszcu szybko wystrzeliły w górę - cena za uncję wynosiła 183 USD. Coraz chętniej inwestorzy uciekali w stronę szlachetnego materiału traktując go jako bezpieczną przystań, co było uzasadnione kryzysem gospodarczym i finansowym, a także wzrostem cen ropy naftowej. Pomimo ogromnego wzrostu cen, lata 80. i 90. XX wieku przyniosły osłabienie cen, które z 550 USD za uncję spadły do nawet 300 USF za uncję. Kolejne szczyty kursu osiągnięto w 2006 roku, a następnie w 2008 roku i w roku 2020, kiedy cena uncji przekroczyła 2000 USD.
Jak dalej będzie kształtował się kurs złota?
Warto pamiętać, że na cenę szlachetnego kruszcu wpływa wiele czynników, np. inflacja, stopy procentowe, a nawet kurs USD. Większość ekonomistów zauważa, że będziemy mieć do czynienia z coraz większymi cenami, ze względu na niespokojne czasy, w których przyszło nam żyć.