Darmowa dostawa od 10 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Standardy wagowe sztabek złota

2022-07-13
Standardy wagowe sztabek złota

Metal szlachetny, jakim jest złoto, dla inwestorów jest atrakcyjny nie tylko ze względu na samą jego wartość; istotną rolę ma tutaj również jego opodatkowanie. Złoto jako jedyne z pozostałych metali szlachetnych jest całkowicie zwolnione z podatku VAT. Zaznaczyć należy, że mowa tu konkretnie o złocie inwestycyjnym tzn. sztabkach lub płytkach złota o próbie przynajmniej 995.

Przechowywanie złota nie stanowi żadnego problemu. Sam metal mimo swojej szlachetności i dość miękkiej strukturze jest ciężki, dzięki czemu kumuluje wysoką wartość finansową w małym gabarycie. Można je przechowywać we własnym domu lub w przypadku większej ilości skorzystać z usług profesjonalnych firm.

Rodzaje sztabek złota i ich cena

Najpopularniejsze sztabki złota, stanowiące jednostkę rozliczeniową w obrocie międzybankowym lub międzynarodowym są sztabki o wadze 400 uncji jubilerskich trojańskich (400 x 31,1 gramów = 12,44 kg). Są używane również w obrocie giełdowym, a ich wartość to kilka milionów złotych. Nie oszukujmy się, przeciętny człowiek ma większą szansę zobaczyć ją na ekranie telewizora np. w popularnym hiszpańskim serialu niż w rzeczywistości.

Produkt ze względu na swoją wysoką wartość nie jest w zasięgu możliwości dla przeciętnych inwestorów, dlatego rynek oferuje wielokrotnie mniejsze i tańsze sztabki. Na rynku detalicznym ceny sztabek zaczynają się już od kilkuset złotych, ale nie brakuje też egzemplarzy za kilkaset tysięcy.

Wyróżniamy pewną gamę standardów wagowych. Najmniejsza sztabka ma 1 gram, a jej wartość wynosi 300/400 zł. Dalej mamy do dyspozycji sztabki o wadze: 2, 5, 10, 20, 50, 100, 250 i 500 gramów, a także 1 uncja (31,1 gramów), oraz 1 kilogram. Dla porównania - cena 1 kg wynosi ponad 270 tys. zł. Oczywiście dokładna cena jest zawsze zależna od aktualnego kursu złota, kosztu wytworzenia oraz certyfikacji. Nie jest tajemnicą, że im sztabka jest cięższa, tym niższy stosunek kosztów wytworzenia i certyfikacji do ceny końcowej. Dzięki szerokiej gamie wagowej sztabek inwestycyjnych na rynku detalicznym mamy możliwości inwestowania według własnej strategii lub możliwości finansowych.

Mam niewielkie oszczędności, które sztabki kupować?

Posiadam oszczędności, ale jakie sztabki powinienem wybrać? – to pytanie zadaje sobie większość osób, które posiadają pewien majątek i są skłonne przeznaczyć niewielką jego część na inwestycje w złoto. To czy posiadamy duże, czy małe oszczędności jest pojęciem względnym dlatego nie należy się tym przejmować. Natomiast pewne jest to, że złoto jest atrakcyjnym sposobem na przechowywanie oszczędności, majątku ( nie tylko w czasie rosnącej inflacji), dlatego warto lokować je według własnych możliwości. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na zakup większych egzemplarzy, inwestowanie mniejszych kwot jest również dobrym pomysłem i będzie stanowić zabezpieczenie twojego kapitału.

Regularny zakup mniejszych sztabek złota jest bezpieczniejszy pod względem ryzyka wejścia w inwestycję na „cenowej górce” tj. aktualnie wysokim kursie złota. Produkty o wadze 1, 2, 5 i 10 gramów są w zasięgu wielu z nas i mogą stanowić alternatywę dla konta oszczędnościowego lub przysłowiowej „skarpety”. Systematyczne oszczędzanie to dobra praktyka, ale pamiętajmy, że siła nabywcza gotówki spada, a złoto powinno bowiem przybierać na wartości i właśnie dzięki takiej inwestycji wyjdziemy na tym korzystniej.

Polecane

Sztabka CHafner 1 g

Sztabka CHafner 1 g

377,14 zł brutto
Sztabka Valcambi 20 g

Sztabka Valcambi 20 g

6 286,23 zł brutto
Sztabka Valcambi 250 g

Sztabka Valcambi 250 g

78 566,43 zł brutto
pixel