Darmowa dostawa od 10 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sztabka czy moneta? Co się bardziej opłaca, jak dokonać wyboru?

2022-09-16
Sztabka czy moneta? Co się bardziej opłaca, jak dokonać wyboru?

Rozpoczynasz przygodę z inwestycją w złoto? Zależy Ci na podjęciu decyzji, która przyniesie Ci pewny i przede wszystkim długotrwały zysk? W takim przypadku nie tylko musisz zwrócić uwagę na rodzaj wybranego metalu szlachetnego, ale również na jego formę. Jakie rozwiązanie okaże się lepsze: moneta czy sztabka? Czym kierować się podczas inwestycji w złoto?

Zadbaj o bezpieczeństwo inwestycji

Każda złota moneta ma określony wymiar oraz wagę, dzięki czemu możliwe jest dokonanie samodzielnej weryfikacji, tj. zważenie i zmierzenie. Wszelkie odstępstwa od danych podanych przez producenta powinny wzbudzić w inwestorze podejrzenia i zapalić czerwoną lampkę. Jednym ze znanych sposobów sprawdzenia rzetelności zakupu jest uderzenie monetą, która powinna wydać charakterystyczny dźwięk, dzięki czemu możliwe będzie sprawdzenie autentyczności zakupionego egzemplarza. Współczesne elementy bulionowe są wykonywane z niezwykłą precyzją, dlatego uważa się, że ich sfałszowanie jest nie tylko niezwykle trudne, ale przede wszystkim nieopłacalne.

Sztabka złota dla początkujących

Na rynku dostępne są sztabki złota o masie wynoszącej od 1 grama aż do 1 kilograma, dlatego z pewnością to rozwiązanie gwarantuje nam znacznie więcej możliwości inwestycyjnych. Co więcej, są znacznie tańsze od monet bulionowych, jednakże są również łatwiejsze do podrobienia - mogą być wypełnione innymi metalami o podobnej masie do złota. Warto jednak wiedzieć, że niezwykle rzadko zdarzają się takie falsyfikaty. Przed zakupem, należy się upewnić, że pochodzi ona z wiarygodnego źródła. Jedną z nieinwazyjnych metod sprawdzenia sztabki złota jest umieszczenie jej na specjalnej wadze magnetycznej.

Od czego zależy wybór?

Zastanawiasz się, czy wybrać monetę bulionową czy sztabki złota? Druga opcja będzie zdecydowanie tańsza - warto pamiętać, że również wszystkie większe transakcje są dokonywane w taki sposób. Wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji, a także przyszłości inwestycyjnej. W obydwu przypadkach możemy liczyć na łatwą sprzedaż na całym świecie.

Polecane

pixel