Darmowa dostawa od 10 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Złoto jako wartościowy składnik portfela inwestycyjnego

2023-06-26
Złoto jako wartościowy składnik portfela inwestycyjnego

Złoto od wieków pełniło rolę jednego z najbardziej cenionych surowców na świecie. Jego unikalne właściwości sprawiają, że jest nie tylko pięknym przedmiotem, ale również cennym składnikiem portfela inwestycyjnego. W tym artykule przedstawimy, dlaczego złoto stanowi wartościowy składnik portfela inwestycyjnego i jak może pomóc zdywersyfikować ryzyko.

Ochrona przed inflacją: Jednym z najważniejszych powodów, dla których inwestorzy sięgają po złoto, jest jego zdolność do ochrony przed inflacją. W przeciwieństwie do walut, które mogą tracić wartość w wyniku wzrostu cen, wartość złota często rośnie wraz ze wzrostem inflacji. Dlatego inwestowanie w złoto może być skutecznym sposobem na zachowanie siły nabywczej w długim okresie czasu.

Bezpieczna przystań w trudnych czasach: Złoto od wieków uznawane jest za bezpieczną przystań w trudnych okresach gospodarczych i politycznych. W momencie, gdy inni aktywa, takie jak akcje czy obligacje, tracą na wartości, wartość złota często wzrasta. Jest to związane z tym, że złoto jest uważane za aktywo bez ryzyka emitenta i niezależne od sytuacji gospodarczej.

Dydaktyka portfela: Diversyfikacja portfela inwestycyjnego jest kluczowa dla zminimalizowania ryzyka i osiągnięcia stabilnego wzrostu kapitału. Złoto może odgrywać istotną rolę w tej strategii, ponieważ ma tendencję do wykazywania innych wzorców ruchu cenowego niż tradycyjne aktywa, takie jak akcje i obligacje. Włączenie złota do portfela może pomóc zrównoważyć ryzyko inwestycyjne i chronić przed wahaniem rynków.

Możliwość zbygu i globalny rynek: Złoto jest jednym z najbardziej płynnych aktywów na świecie. Ma globalny rynek, a jego handel odbywa się 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To oznacza, że inwestorzy mogą łatwo kupować i sprzedawać złoto w dowolnym momencie, co zapewnia wysoką likwidowalność. Złoto jest również powszechnie akceptowane jako forma płatności, co sprawia, że jest wartościowe w różnych krajach i kulturach.

Kolekcjonerska wartość dodatkowa: Niektóre złote monety i sztabki mogą mieć wartość kolekcjonerską, która przekracza ich wartość opartą na wadze złota. To oznacza, że inwestorzy mogą cieszyć się potencjalnym wzrostem wartości swoich złotych monet i sztabek nie tylko z powodu wzrostu cen złota, ale także z powodu wzrostu zainteresowania kolekcjonerów.

Podsumowując, złoto jest wartościowym składnikiem portfela inwestycyjnego ze względu na swoją zdolność do ochrony przed inflacją, rolę bezpiecznej przystani w trudnych czasach, dywersyfikację portfela, łatwość zbytu i potencjalną wartość kolekcjonerską. Warto jednak pamiętać, że przed inwestycją w złoto warto skonsultować się z naszym doradcą, który pomoże dobrać optymalne pordukty inwestycyjne do Twoich indywidualnych celów i potrzeb.

Polecane

Sztabka Valcambi 100 g

Sztabka Valcambi 100 g

31 412,07 zł brutto
Sztabka Argor-Heraeus 5 g

Sztabka Argor-Heraeus 5 g

1 761,74 zł brutto
Sztabka Argor-Heraeus 10 g

Sztabka Argor-Heraeus 10 g

3 298,55 zł brutto
pixel