Darmowa dostawa od 10 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kupujemy złoto - jak nie dać się oszukać przy zakupie złota?

2022-08-18
Kupujemy złoto - jak nie dać się oszukać przy zakupie złota?

Złoto powszechnie uznawane jest za jeden z najbardziej cennych kruszców. Jest on pożądany w wielu dziedzinach – począwszy od biżuterii, przez sektor technologiczny, aż po inwestycje. Inwestowanie w złoto chyba jeszcze nigdy nie było tak proste, jak teraz. Wyroby mennicze może zakupić bez żadnego problemu on-line lub w sposób tradycyjny. Złoto inwestycyjne nie jest już produktem wyłącznie zarezerwowanym dla najbogatszych. Jest powszechnie dostępne, a sztabkę o wadze 1g można nabyć już za kilkaset złotych. Wysoka wartość złota oraz większa dostępność powodują, że jest to obiekt zainteresowania niepożądanych na rynku jednostek. Nic dziwnego, że wokół niego natrafić możemy na różnego rodzaju oszustwa i fałszerstwa.

Oszuści na rynku złota

Historia pokazuje jak wiele razy i na jaką skalę przeprowadzane były napady i rabunki. Z kradzieżą złota mamy do czynienia od zarania dziejów, zdarzały się one już w czasach starożytnych. Jednak wraz z rozwojem technologii jesteśmy też coraz bardziej narażeni na fałszerstwa i oszustwa. Oszuści nie śpią, a inwestorzy muszą być szczególnie czujni i rozważni. Jak zatem bezpiecznie kupić złoto i na co zwracać uwagę? Poniżej kilka porad.

Jakie złoto kupować?

Zanim zadamy pytanie gdzie kupić, warto wiedzieć co dokładnie kupić. Do zakupu złota należy podchodzić bardzo ostrożnie. W przypadku złota inwestycyjnego najlepiej wybierać te sztabki, które posiadają akredytację LBMA - to gwarancja zakupu kruszcu w odpowiedniej wadze i czystości. Ze złotem akredytowanym nie ma też problemu przy późniejszej odsprzedaży. Ta sama zasada dotyczy monet bulionowych - Australijski Kangur, Krugerrand, Amerykański Orzeł, Liść Klonowy czy Filharmonicy Wiedeńscy to marki znane i cenione na całym globie. Dużo bezpieczniej jest kupować złoto właśnie takich producentów, niż producentów zupełnie nieznanych i egzotycznych. Należy pamiętać, że okazyjna cena złota może okazać się próbą wyłudzenia pieniędzy przez oszustów sprzedających niewiele warte sztabki ze stopu różnych metali.

Jaki standard wagowy wybrać?

O standardach wagowych pisaliśmy tutaj. To czy zdecydujemy się na sztabkę o gramaturze 100g czy 1 oz zależy tylko i wyłącznie od nas i zasobności naszego portfela. Należy jednak wiedzieć, że kupowanie ważącej 100g może być ryzykowniejsze, niż takiej, która waży 1 oz. Większe sztabki są łatwiejsze do podrobienia. Znane są przypadki sprzedaży sztabek złota ważących nawet 100g, które jak się okazywało były pozłacanym wolframem.

Na co zwracać uwagę przed zakupem złota?

Wybierając sprzedawcę złota przede wszystkim sprawdź:

 • Jak długo sprzedawca funkcjonuje na rynku?
 • Czy produkty są na zamówienie, czy dostępne od ręki?
 • Czy oferuje możliwość zakupu również stacjonarnie?
 • Czy złoto, które oferuje, znajduje się w oryginalnych opakowaniach i czy jest akredytowane?
 • Jakich producentów sztabek czy monet jest złoto, które oferuje. Im bardziej prestiżowy producent, tym łatwiej dany kruszec można odsprzedać.
 • Gdzie bezpiecznie kupować złoto?

  Najbezpieczniej jest dokonać zakupu złota w banku lub mennicy. Najlepiej wybrać taką, która funkcjonuje z powodzeniem od lat. Renomowany sprzedawca złota to gwarancja oryginalnego produktu.

  Mennica Północna Goldmark Invest powstała w wyniku wieloletniej działalności Goldmark w branży jubilerskiej (początki już 1989 roku). Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na rynku złota Mennica Północna Goldmark Invest oferuje zróżnicowane, wysokiej jakości produkty inwestycyjne takie jak sztabki złota oraz monety bulionowe.

  Bezpiecznego zakupu złota inwestycyjnego można dokonać w naszym sklepie internetowym mennicapolnocna.pl oraz w punktach stacjonarnych.

  Polecane

  pixel